Můj antikvariát

vyhledávání v českých antikvariátech

Vyzkoušejte novou verzi vyhledávače

Život pro živé.

Machoň, Jan
1. vyd. Blok, 1972. 251, [2] s.

Baila.net - více informací o knize, hodnocení, vlastní seznamy

 1. Život pro živé
  Jan Machoň - 1959 - 196 str.
   Děje obou románů totiž na sebe volně navazují a také hlavní postavy jsou společné. Autor se zaměřil na dobu vlády krále Václava IV. a na konflikty příslušníků lucemburského rodu, tedy na spory Václava IV. s bratrem Zikmundem, králem uherským, a bratrancem Joštem, markrabím moravským. Svou roli v příběhu hraje i druhý králův bratranec, moravský markrabí Prokop, a sumárně také rod Rožmberků. Z valné části jde autorovi o zvýraznění historické úlohy moravské sídelní šlechty, stojící při Prokopovi a tím také věrné králi Václavovi, šlechty, která má sice poměrně daleko k pražskému královskému dvoru a k intrikám, které se tam odehrávají, ke královským ctižádostem i jeho osobním slabostem (o tom všem se na moravských hradních sídlech dovídají zpožděně a zprostředkovaně) nicméně vždy, když pro krále Václava nastává čas nebezpečí a čas ohrožení, je tato šlechta ochotna osvědčit svou věrnost se zbraní v ruce. Takoví jsou páni Ješek Sokol z Lamberka, mladý Přibík, rokštejnský purkrabí Ziga a jiní a další. Je dobré, že nám autor s důvěrnou zasvěceností líčí osudy těchto "drobných" hrdinů, jejich bojové nasazení, ale i soukromé, rodinné a citové zázemí.
  Krmítko pro duši (Jihlava) - 60 Kč
 2. ŽIVOT PRO ŽIVÉ - Jan Machoň

  vazba tvrdá s obálkou, ta je poškozená, kniha v pořádku 1. vydání, náklad 4 000, 195 stran Autor historického románu Vyděděnci oživuje v samostatném pokračování úsek české historie z počátku patnáctého století. V této neklidné době vládl Václav IV. a jeho spory s licoměrným bratrem Zikmundem vrcholily Václavovýmzajetím. Druhé dějové pásmo tvoří osudy drobné šlechty, tzv. erbičkářů, králových stoupenců, např. Jaroslava ze Šternberka, který prožívá se svou paní Katuší šťastné chvíle na moravské Třešti. Román podává poutavý obraztehdejšího života, který zaceluje staré jizvy. Životopis Jan Machoň (4. února 1921 Červená Lhota - 27. dubna 1994 Praha) byl český a československý spisovatel, novinář, politik Československé strany socialistické a poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění za normalizace.Působil jako redaktor, literární kritik, beletrista a autor historických románů. V 50. letech působil v Jihlavě jako metodik krajské knihovny a věnoval se studiu regionální historie. K roku 1971 a 1976 se profesně uvádí jako šéfredaktor listu Svobodné slovo.Ve volbách roku 1971 zasedl do Sněmovny lidu (volební obvod č. 88 - Brno-město-sever, Jihomoravský kraj). Mandát obhájil ve volbách roku 1976 (obvod Brno-město-sever). Ve Federálním shromáždění setrval do konce funkčního období, tedy do voleb v roce 1981.
  Antikvariát Lovosice [Lovosice] - 33 Kč
 3. Život pro živé
  - 1972
  J. Machoň - 1972 Další reedice dvou úspěšných historických románů (Vyděděnci, Život pro živé) brněnského autora Jana Machoně, tentokrát v jediném knižním svazku. Děje obou románů totiž na sebe volně navazují a také hlavní postavy jsou společné. Autor se zaměřil na dobu vlády krále Václava IV. a na konflikty příslušníků lucemburského rodu, tedy na spory Václava IV. s bratrem Zikmundem, králem uherským, a bratrancem Joštem, markrabím moravským.
  Antikvariát 390 (Hradec Králové) - 14 Kč
 4. Život pro živé
  Jan Machoň , ill. Karel Weisner - 1972 - 252 str.
  1. vydání
  Antikvariát U nás (Praha 4) - 60 Kč
 5. Život pro živé
  Machoň, Jan , ill. Jůzl, Jan - 1959 - 200 s. str.
  Krajské nakladatelství, Havlíčkův Brod 1959, 1. vyd., il.: Jůzl, Jan
  Stav: Výborná originální vazba s přebalem
  apart
  Antikvariát 11 (Praha 4 - NUSLE) - 29 Kč
 6. Život pro živé
  MACHOŇ Jan - 1972
  Blok 1972
  Antikvariát Čejka (Praha 5) - 140 Kč