Můj antikvariát

vyhledávání v českých antikvariátech

Vyzkoušejte novou verzi vyhledávače

Život a dílo V.I. Lenina 1870-1924.

Leontieva, I. I
Svaz přátel SSSR, [1945]. 47 s.
 1. Jozef Hnitka alebo Múrom proti hlave (Kysucké múzeum 2013)
  Čomaj
  Slovenská literatura druhé poloviny 20. století nezná osobnost tak osudově výraznou a tak zasutou, zašlapanou do nicoty, jako je Jozef Hnitka (1913–1992). Když jsem se před řadou let seznámil s výborem z jeho tvorby, který uspořádala jeho dcera, známá básnířka, prozaička a literární vědkyně prof. Mária Bátorová, pochopil jsem, proč tento levicový spisovatel a kulturní činitel neuspěl ani před rokem 1989, ani po něm: příliš mnoho lidí se na jeho odsunu do bezvýznamnosti podílelo, rozhodovali o lidech v literatuře tehdy a nechtěli tuto pozici opustit ani potom. Věnoval jsem J. Hnitkovi několik studií a kratších textů, podstatný vyšel v bělehradské mezinárodní revue STIL, srovnal jsem ho v knížce o Jindřichu Zogatovi s tímto českým autorem z jablunkovského trianglu Polska, Slovenska a České republiky, tedy území co by kamenem dohodil od kraje Jozefa Hnitky. Nakonec se o jeho literární dědictví postarala nejen dcera, ale také Kysucké múzeum v Čadci, mj. vydáním reprezentativní knihy. Ta vyšla s předmluvou Petra Kubici, který Hnitku označil za „bojovníka za svobodu ducha“; Jana Kuzmíková v doslovu s názvem Právo na slovo Jozefa Hnitku svoje úvahy uzavírá takto: „Treba zdôrazniť, že tvorba aj život Jozefa Hnitku predovšetkým predstavujú opozíciu proti akémukoľvek ideologickému zlu a vďaka tomu znamenajú i důležité morálne memento slovenskej histórie 20. storočia.“ (s. 247). Vynikající obrazová příloha význam knihy akcentuje. Novinář a autor literatury faktu Ján Čomaj (nar. 1935) založil své dílo především na analýze Hnitkova života: bere v úvahu i minuciózní epizody, jeho vstup do komunistické strany, účast v Slovenském národním povstání i potíže po roce 1945 a později a především vystihl obrovskou deziluzi, kterou tehdejší levicově orientovaní mladí lidé prožívali tváří v tvář stalinistické mašinérii 50. let, ale i později. Vystihuje to i název poslední kapitoly Za toto sme bojovali? Hnitka byl umlčovaný poměrně brzy; autor cituje dopis, v němž mu tehdejší představitel organizace slovenských spisovatelů na aktivu předem vzal slovo a písemně mu to oznámil. Proč byl Hnitka i se svými politickými zásluhami v novém poválečném režimu ostrakizován, si nejlépe uvědomíme v samotných textech jeho děl, pokud je máme k dispozici
  Antikvariát Olomouc Holice (Olomouc) - 160 Kč
 2. GUDRUNA A CHRÁM Z MRAMORU
  PAVEL PLESKAČ - 2014 - 104 str.
  Nakladatel: Garamond ISBN: 978-80-7407-202-4, EAN: 9788074072024 Popis: 1× kniha, vázaná, 104 stran, 21,5 × 30,3 cm, česky Rozměry: 21,5 × 30,3 cm Rok vydání: 2014 Tragicko-komický komiks Gudrun a chrám z mramoru se odehrává v Jihlavě v letech 1938 až 1945 a jeho hlavními postavami jsou spolužačky z gymnázia: Hana (židovského původu) a Gudrun (pocházející z česko – německé rodiny), přičemž svérázná Gudrun je dominující postavou komiksu. Tato pilná falšovatelka omluvenek se na začátku příběhu, místo aby chodila do školy, věnuje na zahradě rodinné vily četbě Kapitálu od Karla Marxe (který se jí ovšem nikdy nepodaří dočíst do konce). Z této idyly je vyrušena historickým vývojem, který vrcholí příjezdem německých tanků. Většina německy mluvících obyvatel Jihlavy obrněná vozidla nadšeně vítá, nikoli však hlavní postavy. Hana je vyloučena ze školy a Gudrun zahajuje proti novému režimu odpor, nejprve pasívní, stejně jako její zbožná katolická sestřenice Adelheid, která bojuje proti nacistům (neúnavně i když neúspěšně) prostřednictvím modliteb a zapalování svíček. V roce 1942 se nepříliš vzorné studentce Gudrun podaří přece jen odmaturovat a zanedlouho se její dosavadní život mění v tragédii. V době kdy vlak odváží Hanu z Terezína do vyhlazovacího tábora, se Gudrun spolu s třemi českými trempy od řeky Oslavy pouští vybavena tatínkovou pistolí do skutečného odboje...
  Antikvariát Sušice (Sušice) - 199 Kč
 3. Vejce a já
  Betty MacDonaldová - 1945 - 318 str.
  Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeobecné nálady panující těsně po válce. Autorka i její rodina si zažila období slávy, pozornosti médií a značně si polepšila finančně. Stojí také na počátku tzv. ženské literatury. Vydal Odeon, Praha 1970. Graf. upravil L. Fára. Přeložil L. Havlík. V Odeonu druhé vydání, stran 318. Původní celoplátěná vazba s přebalem, ten lehce ušpiněný, odřený a potrhaný. Na hřbetu přebal vyšisovaný (viz foto). Stav dobrý, rozměry: 14 x 20 cm.
  Antikvariát Valentinská (Praha 1) - 90 Kč
 4. ADINA MANDLOVÁ FÁMY A SKUTEČNOST
  ARNOŠT TABÁŠEK - 2013
  BVD, Praha, 2013, orig. pevná vazba s laminopřebalem, výborný stav knihy.Kniha podrobně analyzující život dnes už kultovní hvězdy českého válečného a předválečného filmu nabízí nezkreslený pohled do všech peripetií života Adiny Mandové od dětských let až do její smrti. Kromě známých faktů dokreslují životní osudy Adiny Mandlové i unikátní dokumenty, které se vztahují k její tzv. kolaboraci za války a okolnostem jejího odsouzení těšně po válce a okolností jejího návratu do Československa v roce 1966, kdy měla hrát hlavní roli v muzikálu, který uvádělo karlínské divadlo, ale díky „intervencím“ mnoha jinak ctěných a známých hereckých kolegů se tak nestalo. Úplný obraz Adiny Mandlové přináší výpovědi jejich nejbližších přátel. Kniha je unikátní mimo jiné tím, že poprvé nabízí autentické fotokopie výpovědí Adiny Mandlové a dalších slavných herců z výslechů v roce 1945 těsně po válce o jejích vztazích s německými okupanty.
  Antikvariát Sušice (Sušice) - 150 Kč
 5. Knobloch Bohuslav / Hronovský kostelíček, grafický list, grafika
  - 1924
  Knobloch Bohuslav / Hronovský kostelíček / barevná litografie 167/200 / sign. uprostřed. Stav viz foto, původní, zaskleno, rámováno. Rozměr 58,8 x 50,8 cm, tisk. plocha 43,2 x 29,8 cm. Bohuslav Knobloch (*16. 1. 1924, Bratislava - +5. 5. 1998, Praha) Malíř, grafik a restaurátor. Vyučil se umění tisku z hloubky u Mirro Pegrassiho v Praze (1938 - 1944), studoval u prof. V. Vorlíčka na SUPŠ v Jablonci nad Nisou (1945 - 1948) a u prof. Vl. Silovského na AVU v Praze (1948 - 1952). V malbě i volné grafice (barevné litografie a lepty) se zaměřil především na krajinářství, oblíbené motivy z Táborska, Prahy, ze Středomoří. Figurálně zpracovával literární díla a biblické postavy. Od roku 1951 se účastnil výstav SČUG Hollar. Věnoval se také tvorbě drobné grafiky. Od roku 1952 člen SČUG Hollar, od 1953 SVU Mánes, 1953 - 1968 člen SČSVU, po 1989 člen UVU. Pracoval také jako restaurátor vitráží.  
  ANTIKnihy (Náchod) - 650 Kč