Můj antikvariát

vyhledávání v českých antikvariátech

Železná koruna. Díl 1, Dobré srdce císařovo.

Kaplický, Václav
3. vyd., v Čs. spis. 2. vyd. Československý spisovatel, 1957. 429, [3] s.
Edice: Kaplický, Václav: Dílo ; Sv. 3

Baila.net - více informací o knize, hodnocení, vlastní seznamy

 1. ŽELEZNÁ KORUNA I.II. - Václav Kaplický

  vazba tvrdá s obálkou, u obou knih lehce poškozená, knihy v pořádku 3. vydání, náklad 12 000, 430+364 stran Železná koruna I Dobré srdce císařovo Mírem vestfálským roku 1648 skončila sice třicetiletá válka,ale neskončilo naprosto utrpení českého lidu.Naopak.Mír utvrdil i mezinárodně vítězství Habsburků v českých zemích a rozhodl na staletí boj uvnitř třídy feudálů - boj trvající od dob husitských - ve prospěch pánů.Dvoudílný román V.Kaplického je obrazem společnosti v době nejhlubšího temna,na sklonku 17. století.Již v tomto prvním díle se setkáváme s postavou kováře Ondřeje Stelziga,neohroženého,nepodplatitelného vůdce poddaného lidu na panství frýdlantském. Železná koruna II - Kovář z Řasnice Nespokojenost,rozhořčení a odhodlanost poddaného lidu v Čechách donutily císaře Leopolda I.,aby roku 1680 vydal v Pardubicích robotní patent,v němž učinil nevolníkům jisté ústupky.Zůstaly však na papíře a krutý útlak na šlechtických panstvích nepominul.A první povstal opět lid na frýdlantském panství Gallasově v čele se svým neohroženým vůdcem Ondřejem Stelzigem,kovářem z Řasnice. Životopis Václav Kaplický byl prozaický spisovatel. Narodil se na samotě Červený Dvůr v rodině nájemce statku. Otec však záhy onemocněl a rodina se odstěhovala do Tábora, kde obživu obstarávala hlavně matka ručními pracemi a různými službami v domácnostech.Václav Kaplický ukončil střední vzdělání na táborské reálce maturitou. Po studiu pracoval jako dělník na železnici. V roce 1915 byl odeved do války a na haličské frontě se dostal do zajetí.Na Ukrajině v zajateckém táboře v Berdičevu vstoupil do československých legií. V červenci 1917 se účastnil bitvy u Zborova, byl uvězněn u Vladivostoku a domů se vrátil v roce 1919. Začal pracovat v levicovém Svazu československých legionářů, potom na ministerstvu obrany.Od roku 1922 působil Václav Kaplický jako redaktor v nakladatelstvích, z nichž některá i řídil, např. Pokrok, Melantrich, Čin aj. Tehdy se seznámil s řadou spisovatelů, zvlášť blízké přátelství navázal s J. Horou. Na jeho radu se začal pokoušet o nenáročnou beletrii pro lidového čtenáře.Kaplický byl zakládajícím členem Společnosti pro kulturní a hospodářské sblížení s novým Ruskem. Na konci 30. let vystupoval energicky proti fašistickým tendencím šířícími se i mezi legionáři. Byl kritickým Masarykovým stoupencem.Václav Kaplický zemřel v roce 1982 a byl pohřben mezi českýmispisovateli na Vyšehradě v Praze.
  Antikvariát Lovosice [Lovosice] - 44 Kč
 2. VÁCLAV KAPLICKÝ - ŽELEZNÁ KORUNA

  Vydal- ČESKOSLOVENSKÝ SPISOVATEL 1957, I. DÍL.- 430 STRAN, ZAŽLOUTLÉ LISTY, OBÁLKA ODŘENÁ A NATŽENÁ CELKEM VELMI DOBRÝ STAV. II.DÍL.- 364 STRAN =''=. Nespokojenost,rozhořčení a odhodlanost poddaného lidu v Čechách donutily císaře Leopolda I.,aby roku 1680 vydal v Pardubicích robotní patent,v němž učinil nevolníkům jisté ústupky.Zůstaly však na papíře a krutý útlak na šlechtických panstvích nepominul...
  Antikvariát u Brouků (Otrokovice) - 99 Kč
 3. Železná koruna - druhý díl
  - 1957
  V. Kaplický - 1957 Rozsáhlý dvoudílný román o utrpení lidu v českých zemích po třicetileté válce, robotní povinnosti, zvůli vrchnosti i povstáních, za které následovaly nejkrutější tresty (v závěru jsou jim mírné úlevy v robotě přiznány).
  Antikvariát 390 (Hradec Králové) - 30 Kč