Můj antikvariát

vyhledávání v českých antikvariátech

Rudolf Němec : Středočeská galerie v Praze, Muzeum moderního umění 29.4.-20.6.1993, Galerie moderního umění Hradec Králové 22.7.-29.8.1993.

Němec, Rudolf
Středočeská galerie, 1993. [32] s.
 1. Rudolf * Korunní princ a rebel
  Brigitte Hamannová - 1993
  Řada publikací líčí Rudolfa Habsburského (1858-1889), syna císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty, jako poněkud zdegenerovaného aristokrata, kterého charakterizují náruče hereček, obskurní šantány, alkohol a drogy a jehož tragický skon provázejí nejroztodivnější pověsti. Brigitte Hamannová však korunního prince vykresluje především jako člověka, který péčí učitelů, předních evropských vzdělanců a díky své touze po vzdělání a úctou k vědění získal v dospívání nejen mimořádné znalosti, ale osvojil si i životní postoje, jež se v průběhu času příliš neměnily. Vyhraněná světonázorová stanoviska, jež Rudolf rozvíjel ve studentských pracích a až do posledních dnů v množství novinových (ovšemže anonymních) článků, v jiných publikacích, osobními kontakty i různými prohlášeními, představují následníka habsburského trůnu, tradičně konzervativního a klerikálního, ve značně překvapivém světle. Zaujetí pro liberální uspořádání společnosti, svobodu, lidská práva, humanitu a pokrok a s tím související odpor k nevzdělané aristokracii, nacionálním projevům, ke klerikalismu a antisemitismu Rudolfa sblížily s představiteli měšťanské - často židovské - inteligence a neodvratně ho vzdálily od císařského dvora. Byl bez politického vlivu i oficiálních informací, a přece se houževnatě angažoval pro mnohonárodnostní rakousko-uherskou monarchii, jejíž další existenci spatřoval v odmítnutí militaristického Německa a ve spojenectví s Francií a Ruskem. Nereálnost následníkových cílů, nenaplněný soukromý život, nemoc a jistě i přemíra šampaňského s koňakem a morfium nakonec vedly k devastaci kdysi tak zářivé osobnosti. V loveckém zámečku Mayerling však nezazněl jen jeden výstřel. Rudolf vzal s sebou na smrt i sedmnáctiletou milující Mary Vetserovou - a to zůstane navždy temnou skvrnou jeho výjimečného osudu. Nakladatelství Odeon. Praha, 1993, 436 stran, vydání první, celoplátěná vazba s obálkou, rozměr: 16,5 x 21 cm. Pěkný stav (viz foto).
  Antikvariát Valentinská (Praha 1) - 95 Kč
 2. Rudolf Němec
  - 1993
  Katalog k výstavě. Středočeská galerie v Praze Muzeum moderního umění 29. 4. - 20. 6. 1993 a Galerie moderního umění Hradec Králové 22. 7. - 29. 8. 1993. Přeložil Richard Drury. Stran cca 24. Původní brož. Stav pěkný.
  Antikvariát Valentinská (Praha 1) - 60 Kč