Můj antikvariát

vyhledávání v českých antikvariátech

Mezi proudy : 3 historické obrazy. 1. [díl], Dvojí dvůr.

Jirásek, Alois
2. vyd. v SNKLU. SNKLU, 1965. 385, [2] s.
Edice: Jirásek, Alois: Odkaz národu ; Sv. 2

Baila.net - více informací o knize, hodnocení, vlastní seznamy

 1. Mezi proudy
  Alois Jirásek - 1965 - 388 str.
  Román líčí vztah dvou dvorů – prvním je dvůr prudce vznětlivého, ale i lidového krále Václava IV., který rád chodil v přestrojení mezi studenty i obyčejné lidi. Druhým je palác arcibiskupa pražského Jana z Jenštejna. Tři pražští studenti - tenkonohý Tkanička, jedlík Bernášek a vážný Jan, jehož strýcem je hajný Šíp - se vydali o prázdninách roku 1381 na toulky po Čechách, aby si našli obživu. Zabloudí v křivoklátských lesích a jsou překvapeni zakuklenci a dopraveni na hrad Jivno, kde je čekají různá dobrodružství. Křivoklátský purkrabí, bodrý pan Jíra z Roztok, je v lese tajně vyslechl a podrobí je zkoušce. Dva studenti propadnou, třetí, Jan obstojí a za to je purkrabím podporován ve studiu v Praze. Jan se ubírá ke svému strýci, Šípovi, křivoklátskému lesníku. Zjistí, že se strýc podruhé oženil s mladou a koketní ženou Marií. Té si však všimne při své vyjížďce Jan z Jenštejna, arcibiskup a tehdy ještě elegantní pán a kavalír. Arcibiskup si začne s půvabnou ženou hajného Šípa, Marií, románek a ta za ním uteče z křivoklátské samoty do Prahy, ale je arcibiskupem zavržena - Marie se před ním těžce zraní dýkou. Je ošetřována v klášteře u sv. Anežky. Obstarožný hajný Šíp, jemuž se dostalo povýšení na ohnivý dvůr, je zbaven radosti z vlastního vzestupu a žije potřebou usvědčit viníky svého neštěstí. Naštěstí syn Jan, dlící v Praze na studiích, mu začíná otevírat oči na pozitivní snahy, které se probíjejí k životu. Týkají se práv Čechů vůči Němcům na univerzitě i na pražské radnici a v dalších sférách veřejného i soukromého života. Krouží kolem potřeby mravní očisty v církvi a v duchovní sféře vůbec. Šíp v čele nenávistných houfů pálí arcibiskupské statky a obtížený bolestí z panské křivdy ukládá synovci Janu Husovi zastavit kněžskou pýchu a zasadit se o mravní očistu země. Elška z domu malíře Chvala je vábena německým studentem, který jí proradně slibuje manželství, ačkoliv má závazky jinde. Když se Elšky zastane český šlechtic, její ctitel, je zrádným Frovinem smrtelně zraněn a zemře. Elška rezignuje na světský život a uchyluje se do kláštera. V něm se setkává s Marií Šípovou, které poskytne pomoc a pomůže usvědčit arcibiskupa z krutého jednání. Tato prostá žena, v níž probudil k sobě vášeň, přispěla k proměně církevního velmože z pyšného vládce a milovníka světských rozkoší v trpkého kajícníka a samotáře, pronásledovaného výčitkami svědomí. Svedená a opuštěná Marie Šípová nakonec těžce umírá v Anežském klášteře. Arcibiskup se dovršenou proměnou v kajícníka nepřiblížil králi – jeho vychytralí podřízení, dychtiví statků a moci, ho ženou do vážných střetů s Václavem IV. Když se pak v představě krveprolití, které hrozí vlasti, chce arcibiskupského úřadu vzdát ve prospěch někoho, kdo by byl s to konflikt odvrátit, je i moudrými napomenut, aby v zájmu církve setrval na svém místě.
  Galaxie knih.cz (Praha 10) - 99 Kč
 2. Mezi proudy - II.
  - 1965
  A. Jirásek - 1965 Druhý díl románové trilogie s podtitulkem Syn ohnivcův. Hlavním námětem je narůstající rozpor mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna.Druhý díl zachycuje stupňující nepřátelství obou stran. K arcibiskupovi se přidala vysoká šlechta, vedená Rožmberky. nenávist vedla k pokusu otrávení krále, k čemuž použili dvorního kouzelníka Zita.
  Antikvariát 390 (Hradec Králové) - 40 Kč
 3. Mezi proudy - III.
  - 1965
  A. Jirásek - 1965 Letopočet se opět o něco posunul a děj se nyní odehrává na přelomu 14. a 15. století. S hlavními postavami předešlých svazků se setkáváme i zde, nicméně těžiště příběhu se nyní posouvá na trocnovský dvůr. Tam hospodaří mladí zemané Jan Žižka, jeho bratři Jaroslav a Mikeš, sestra Anežka, jejich matka a strýc.
  Antikvariát 390 (Hradec Králové) - 40 Kč
 4. Mezi proudy I.-III.
  - 1965
  A. Jirásek - 1965 Tři historické obrazy: I. díl - Dvojí dvůr. II. díl - Syn ohnivcův. III. díl - Do tří hlasů.
  Antikvariát 390 (Hradec Králové) - 350 Kč
 5. Alois Jirásek. Mezi proudy I. Vydáno 1965.
  - 1965
  Alois Jirásek. Mezi proudy I. Vydáno 1965. Stran 383. Dobrý stav.
  Antikvariát AANET (Borotice u Znojma) - 112 Kč