Můj antikvariát

vyhledávání v českých antikvariátech

Vyzkoušejte novou verzi vyhledávače

Historický lexikon městysů a měst : vývoj postavení a funkce městských sídel v dějinách územněsprávního členění českých zemí od roku 1850 do současnosti.

Mleziva, Štěpán; Kuča, Karel
Vyd. 1. Baset, 2006. 935 s.

Baila.net - více informací o knize, hodnocení, vlastní seznamy

 1. HISTORICKÝ LEXIKON MĚSTYSŮ A MĚST
  HISTORICKÝ LEXIKON MĚSTYSŮ A MĚST (Štěpán MLEZIVA, Karel KUČA)
  Vývoj postavení a funkce městských sídel v dějinách územněsprávního členění českých zemí od roku 1850 do současnosti. Historický lexikon městysů a měst popisuje 1165 lokalit v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, které od roku 1850 do současnosti byly nebo jsou městem či městysem, včetně pěti měst, která od roku 1920 leží na území Polska. Lexikon sleduje období let 1850–2006 a soustřeďuje především údaje administrativního charakteru, které jsou v takové šíři a úplnosti zveřejněny vůbec poprvé. U každé lokality je popsán vývoj právního titulu (město, městys), jak se měnil její český i německý úřední název, jaký měla či má administrativní význam (např. sídlo okresu), k jakým územněsprávním jednotkám (kraj, okres, panství, soudní obvody aj.) postupně patřila, jak se vyvíjela v procesu integrace či dezintegrace obcí. Pro orientaci je uveden i počet obyvatel v letech 1930, 1991 a 2001. Zařazeny jsou též údaje o územní památkové ochraně a o urbanistické struktuře (členění) lokality. Všechna data jsou uváděna s přesností na rok a s odkazem na pramen. Každé heslo ilustruje historická fotografie, zachycující charakteristickou dominantu nebo nejvýznamnější prostor sídla. Lexikon je nepostradatelnou pomůckou nejen pro odbornou veřejnost, ale rovněž pro veřejnou správu, archivy, muzea, školy, stejně jako pro všechny čtenáře, které zajímá detailní vývoj jejich města či městyse za posledních více než 150 let. Vychází právě v okamžiku, kdy novela obecního zákona umožnila navrácení titulu město či městys všem obcím, které jej v minulosti měly. Příslušným obcím proto může též pomoci doložit oprávněnost jejich nároků.
  Knihy Arcanum (Třebíč) - 999 Kč
 2. Historický lexikon městysů a měst

  Vývoj postavení a funkce městských sídel v dějinách územněsprávního členění českých zemí od roku 1850 do současnosti. Velmi dobrý stav, mírně opotřebovaný papírový přebal
  Olomoucký antikvariát (Olomouc) - 400 Kč
 3. stejná vydání

  Historický lexikon městysů a měst


  Vývoj postavení funkce městských sídel v dějinách územněsprávního členění českých zemí od roku 1850 do současnosti.
 4. Historický lexikon městysů a měst
  Štěpán Mleziva - Karel Kuča - 2006 - 936 str.
  Nakladatelská vazba,316x233,pěkná
  Antikvariát Levné knihy (Praha 4) - 440 Kč
 5. Historický lexikon městysů a měst
  Mleziva, Kuča - 2009
  Vývoj postavení a funkce městských sídel v dějinách
  Antikvariát Ve Dvoře (Plzeň) - 600 Kč