Můj antikvariát

vyhledávání v českých antikvariátech

Drsné moře.

Gailit, August
1. vyd. Práce, 1989. 201 s.
Edice: Erb

Baila.net - více informací o knize, hodnocení, vlastní seznamy

 1. DRSNÉ MOŘE - Gailit, August

  vazba tvrdá s obálkou, pěkné 1. vydání, náklad 12 000, 208 stran, překlad - Naděžda Slabihoudová Gailit popisuje velmi syrově až naturalisticky venkovské prostředí na jednom nejmenovaném estonském ostrově. Tam žije malá komunita lovců tuleňů, kteří celý rok tvrdě bojují s přírodou o obživu a především pak s mořem, které pro ně znamená život a často i smrt. Kniha začíná námluvami jednoho z ostrovanů k mladé dívce na pevnině, která se mu poddá a díky ní (a dále ještě díky místní zdravotní sestře, která sem utekla a dceře pastora, jež touží poznávat svět, neboť to už zažila a tak se jí zdá ostrov jako malé primitivní vězení) dochází k menším konfrontacím mezi názory a zvyky ostrovanů vůči názorům „tam z venku“. Životopis August Gailit (9. 1. 1891 Kuiksild – 5. 11. 1960 Örebro) byl estonský prozaik, který byl po otci lotyšského původu. Po ukončení studia na různých soukromých školách se stal novinářem. Pracoval v Rize, Tallinnu a Tartu. Roku 1923 se začal zabývat už jenom literaturou. Už před tím ale napsal několik povídkových sbírek jako např. Když slunce zapadá (est. Kui päike läheb, 1910), která je psána v duchu symbolismu. Dále jsou to sbírky Ďáblův kolotoč (est. Saatana Kanussel, 1917), Potulní rytíři (est. Rändavad rüütlid, 1919), Smrt Augusta Gailita (est. August Gailit surm, 1919) či sbírka napsaná už za čistě spisovatelské Gailitovo dráhy Idiot (est. Idioot, 1924). V povídkách vykresloval estonský venkov velmi malebně a tím překonával domácí estonskou tradici.Co ho však nejvíce proslavilo bylo napsání románů Toomas Nipernaadi (1928) a Drsné moře (est. Karge meri, 1938) – u nás vydáno 1989. Děje se opět odehrávají ve vesnickém prostředí. Tyto romány byly i zdramatizovány a zfilmovány. Následující román Země otců (Isade maa, 1935) líčí osvobozeneckou válku proti sovětskému Rusku, ale nedosáhl takové popularity jako ty dva výše zmiňované romány. V roce 1944 Gailit emigroval do Švédska, kde žil až dokonce života. Tam také napsal rozsáhlé dílo (jakýsi estonský dekameron) Vzpomínáš, má lásko? (est. Kas mäletad, mu arm?, 1951–1959).Ve své době byl Gailit často přirovnáván k Hamsunovi, jakožto reprezentantovi severského románu.
  Antikvariát Lovosice [Lovosice] - 22 Kč
 2. Drsné moře
  August Gailit - 1989 - 208 str.
  Gailit popisuje velmi syrově až naturalisticky venkovské prostředí na jednom nejmenovaném estonském ostrově. Tam žije malá komunita lovců tuleňů, kteří celý rok tvrdě bojují s přírodou o obživu a především pak s mořem, které pro ně znamená život a často i smrt. Kniha začíná námluvami jednoho z ostrovanů k mladé dívce na pevnině, která se mu poddá a díky ní (a dále ještě díky místní zdravotní sestře, která sem utekla a dceře pastora, jež touží poznávat svět, neboť to už zažila a tak se jí zdá ostrov jako malé primitivní vězení) dochází k menším konfrontacím mezi názory a zvyky ostrovanů vůči názorům „tam z venku“.
  Galaxie knih.cz (Praha 10) - 30 Kč
 3. Drsné moře od August Gailit
  - 1989
  Drsné moře od August Gailit. Gailit popisuje velmi syrově až naturalisticky venkovské prostředí na jednom nejmenovaném estonském ostrově. Tam žije malá komunita lovců tuleňů, kteří celý rok tvrdě bojují s přírodou o obživu a především pak s mořem, které pro ně znamená život a často i smrt. Kniha začíná námluvami jednoho z ostrovanů k mladé dívce na pevnině, k... Vydáno 1989. Stran 201. Velmi dobrý stav.
  Antikvariát AANET (Borotice u Znojma) - 79 Kč
 4. Drsné moře
  Gailit, August - 1989
  vázaná, edice: Erb, velmi dobrý stav
  Antikvariát Diviš (Praha 8) - 100 Kč