Můj antikvariát

vyhledávání v českých antikvariátech

Černá bedýnka : songy, balady a romány.

Aškenazy, Ludvík
1. vyd. Mladá fronta, 1960. 229 s.

Baila.net - více informací o knize, hodnocení, vlastní seznamy

 1. ČERNÁ BEDÝNKA - Aškenazy, Ludvík

  vazba tvrdá, celoplátěná, pěkné, bez obálky 1. vydání, náklad 12 000, 232 stran Songy, balady a romány - doplněné čb fotografiemi. Životopis Ludvík Aškenazy (24. února 1921 Český Těšín – 18. března 1986 Bolzano) byl český spisovatel.Pocházel z židovského prostředí, které ovlivnilo jeho tvorbu. Po maturitě (1939), studoval v Polsku ve Lvově slovanskou filologii. Za války působil v československém zahraničním vojsku v SSSR.Po roce 1945 působil až do začátku 50. let v pražském rozhlase. Později byl spisovatelem na volné nozeRoku 1968 emigroval do Německa, dál byl spisovatelem na volné noze, po nějaké době obchází nutný překlad z češtiny a začíná psát německy. Až do roku 1976 žil v Mnichově. Zemřel roku 1986 v Itálii v Bolzánu, kde se roku 1976 usadil i se svou ženou, Leonii Mannovou-Aškenazy, dcerou německého spisovatele Heinricha Manna. Jejich syn Jindřich Mann je režisérem.Zprvu psal reportáže, které byly formovány komunistickou ideologií v jejím dobovém stalinistickém ražení. Od roku 1955, úspěchu své první prosaistické knížky Dětské etudy, příbězích malého chlapce a jeho otce, ve kterých je hodně poezie a minimálně dobové ideolgie, je spisovatelem na volné noze a píše prózu, převážně povídky, později divadelní hry. Autor má od počátku vlastní, svébytný, poetický, často melancholický, diktus. Možná že pohádka „Putování za švestkovou vůní“, se dá považovat za jediný autorův pokus o román. Ač určena pro děti, vyšla zprvu pro dospělé a těšila se svého času značné popularitě. V padesátých a šedesátých letech 20 století byl Ludvík Aškenazy relativně oblíbený a čtený spisovatel, který se trochu vymykal všem běžným zařazením a případným klišé v rámci tehdy vydávané a režimem povolené literatury.Byl i scénarista a dramatik a autor rozhlasových her.Jeho pozdější literární tvorba v emigraci (zprvu psaná ještě česky, posléze pak německy) byla z velké části literaturou dětskou. Za sbírku pohádek Wo die Fuechse Blockfloete spielen získal Německou státní cenu za dětskou literaturu. Další úspěch zaznamenaly i knižky Wo die goldene Schildkröte tanzt a Du bist einmalig. Mimo řady pohádek psaných pro rozhlas (převážně Bayerischer Rundfunk), napsal v Německu mnoho rozhlasových her, které většinou i sám inscenoval, a mnoho televizních a filmových scénářů - převážně pro ZDF, také BR.Dětské knížky vzniklé v emigraci vyšly v řadech překladů do dalších jazyků, rozhlasové hry se dočkávaly uvedení ve Velké Britanii, Kanadě a Skandinávii.Přestože se tato jeho emigrační díla stala poměrně populární, do německé literatury nijak výrazně nezasáhl.
  Antikvariát Lovosice [Lovosice] - 99 Kč
 2. Černá bedýnka
  Ludvík Aškenazy - 1960 - 232 str.
  Mladá fronta, Praha, velmi dobrý stav, ušpiněný a potrhaný přebal, mírně zkosený hřbet, mírně nažloutlé a místy mírně ušpiněné listy, obs. razítko a záznamy knihovny, celopl. vazba s přebalem, 1. vydání, 232 stran.
  Antikvariáty.cz (Praha 1, 2) - 150 Kč
 3. Černá bedýnka
  Aškenazy Ludvík - 1960 - 232 str.
  ČSM a Mladá fronta, Praha 1960
  Vazba: původní, celoplátěná, 232 stran, s obálkou
  Stav: velmi dobrý, obálka mírně potrhána
  Antikvariát ALTE (Praha 1) - 450 Kč
 4. Černá bedýnka - Songy, balady a romány
  Aškenazy, Ludvík - 1960 - 230 str.
  Vazba: plátěná. Stav: Velmi dobrý stav knihy; okraje obálky jen lehce otřepené. Obálka, vazba a úprava Z. Seydl
  Antikvariát Vltavín (Praha 1) - 180 Kč
 5. Černá bedýnka (1. vyd.)
  Ludvík Aškenázy - 1960
  Autor: Ludvík Aškenázy. Vydavatel: Mladá fronta, Praha. Vydáno v roce: 1960. Vazba: vázaná.
  AB Antikvariát (Brno) - 350 Kč
 6. Vladislav Vančura - Rozmarné léto
  - 1981
  ČS - Praha 1981 - 7. vydání - edice Slunovrat, ilustrovaná řada - Ilustroval Josef Čapek - Vázané. Velmi dobrý stav. Obálka opotřebovaná.
  Antikvariát Luboš Růžička (Most) - 100 Kč
 7. Černá bedýnka - Songy, balady a romány
  Aškenazy, Ludvík - 1960 - 230 str.
  Vazba: plátěná. Stav: Okraje obálky trochu zašlé, jinak dobrý stav. Obálka, vazba a úprava Z. Seydl
  Antikvariát Vltavín (Praha 1) - 160 Kč
 8. Černá bedýnka
  Aškenazy, Ludvík - 1960 - 227 str.
  Vazba: plátěná. Stav: stav knihy velmi dobrý/výborý; obálka zašlá a po okrajích lehce otřepená.
  Antiqariat Radhošť (Praha 3) - 150 Kč
 9. Ludvík Aškenazy - Černá bedýnka. Songy, balady a romány
  - 1960
  Obálka Zdenek Seydl, MF 1960
  Sběratelský antikvariát Smetana (Brno) - 200 Kč
 10. Černá bedýnka: Songy, balady a romány
  Aškenazy, Ludvík - 1960
  vázaná, obálka Seydl Zdenek; přebal s malými natrženími, dobrý stav
  Antikvariát Diviš (Praha 8) - 290 Kč