Můj antikvariát

vyhledávání v českých antikvariátech

Vyzkoušejte novou verzi vyhledávače

Abeceda duševního prázdna.

Urbanová, Alexandra
Zádruha, 1946. [II]-[78] s.
 1. Abeceda duševního prázdna
  Tmej Zdeněk , Urbanová Alexandra , ill. 45 č.b. hlubotiskem reprodukovaných fotografií - 1946 - nestránkováno, 160 stran str.
  Orig. brožované - Nejslavnější fotografický soubor českého fotografa Zdeňka Tmeje (*1920 + 2004) Totaleinsatz, který pochází z let 1942-44, kdy byl autor nuceně nasazen na těžkou práci do polské Vratislavi. Své fotografie exponoval v extrémních světelných podmínkách a hned záběry vyvolával. To záběry zachránilo před zabavením gestapem, které je považovalo za suvenýry. Po válce se ukázalo, že jde o zcela unikátní fotografie, když se neobjevila žádná podobná obrazová výpověď o nacistické otrokářské praxi s takovou uměleckou výpovědí. Historicky cenné dokumenty vyšly poprvé knižně s názvem Abeceda duševního prázdna bezprostředně po skončení války. Průvodní texty k fotografiím napsala Alexandra Urbanová, grafická úprava Rudolf Šabach, hlubotiskové přílohy vytiskla Česká grafická unie. Jako u jiných známých exemplářů je obálka částečně poškozená, kousky obálky chybí: vpředu nahoře a vzadu u hřbetu a dolního okraje (viz foto). Obálka je profesionálně po celé ploše podlepena japonem. Kniha velmi dobře zachovalá, kompletní. Takto výborně zachováno se vzácně vyskytuje! / Orig. Brosch mit orig. Umschlag, Photographien im Tiefdruck (Z. Tmej), tschechischer Text von A. Urbanova, sehr gut erhalten, Umschlag beschädigt, präzis unterklebt mit Japon Papier, sonst sehr gut erhalten. / Orig. paperback with original cover, photographs (photogravures) by Zdenek Tmej, written in Czech by A. Urbanova, the cover is partly damaged (precisely stiffed with Japon paper). In this very good condition very rare!
  Antikvariát Beneš (Plzeň) - 65000 Kč
 2. Abeceda duševního prázdna
  Zdeněk Tmej, Alexandra Urbanová - 1946
  Zádruha, Praha XII., velmi dobrý stav! zažloutlé listy, přebal má v krajích trhlinky a je odřený, desky v krajích odřené, v krajích malé trhlinky, na několika posledních stránkách a zadní straně desek místy dírky, Do dějin světové fotografie se zapsal originálním souborem z totálního nasazení v polské Vratislavi (tehdejší německá Breslau). Tmej zde byl nasazen mezi roky 1943-1944 na práci při překládání poštovních zásilek. Během svého pobytu zde vytvořil soubor několika desítek fotografií zachycujících běžný život nasazených mužů. V jeho snímcích není prvoplánový vzruch, není tam nikdo mučen či mlácen, přesto z nich dýchá smutek, drobné lidské utrpení, ani ne újma fyzická jako spíš duševní. Fotografoval většinou za přirozeného osvětlení nebo s jedinou žárovkou na film s nevelkou citlivostí 19 DIN. Fotografie vyšly knižně po válce pod názvem Abeceda duševního prázdna s doprovodným textem Aleny Urbanové / zdroj Wikipedia/
  Antikvariáty.cz (Praha 1, 2) - 79000 Kč
 3. Zdeněk Tmej, Alexandra Urbanová: Abeceda duševního prázdna
  - 1946
  Originální brož. Vydal Zádruha. Praha 1946. Nestránkováno - 45 čb. fotografí a text. Rozměr 25x21 cm. Obálka poškozena - potrhána v krají a vzadu zažloutlá. Přední předsádka flekatá (dále čisté) - vše viz. fotografie.
  Galerie Ilonka (Praha 5) - 55000 Kč
 4. Abeceda duševního prázdna
  Urbanová, Alexandra Tmej, Zdeněk - 1946 - 78 s. str.
  Zádruha, Praha 1946
  Vazba: Brožovaná s obálkou
  Stav: Přebal otrhaný, chybí cca 20% přední strany. Zadní strana přebalu s jemnými flíčky. Hřbet i rohy ohmatané, 3cm hřbetu chybí. Vazba v předsádce lehounce natrhlá. Knižní blok relativně zachovalý, jedna fotografie je lehce poškozena tahy gumou (viz foto). Na asi 3 dalších jsou pod úhlem vidět odlesky od gumy, fotografie jsou však nepoškozené. Jedna sránka s utrhnutým rohem.
  Antikvariát Avion (Liberec) - 40000 Kč